skip to Main Content
Вінниця: +38 (068) 293-18-81

Дуплексне сканування судин – дослідження, яке дозволяє реєструвати показання в двох режимах – в звичайному В-режимі (чорно-білому) і в режимі колірного допплера (КДК). Якщо при цьому ще використовують імпульсний допплер, то таке дослідження називають триплексному. Дуплексне сканування дозволяє бачити кровотік і вимірювати його швидкісні характеристики, напрямок, рівномірність.

Дуплексне сканування судин використовують для діагностики артерій і вен рук і ніг, шиї, головного мозку, судин черевної порожнини, судин статевого члена, судин малого таза, передміхурової залози, сім’яних канатиків і яєчок у чоловіків, матки і яєчників у жінок. Також виробляють дуплексне сканування при вагітності для визначення кровотоку в пуповині, маткових артерій, серце і аорті плода, в судинах головного мозку плода.

Функціональні проби при дуплексному скануванні артерій

Функціональні проби дозволяють виявити відхилення в регуляції тонусу судин і допомагають в діагностиці як місцевих судинних змін, так і загальних порушень в організмі. За допомогою функціональних проб досліджують механізми регуляції опосередковувані метаболічними змінами в працюючої кінцівки – наприклад в працюючої кінцівки судини рашіряются і швидкість проходження крові по ним зростає. Забезпечують таке измение кілька регуляторних механізмів. Оскільки найважливіша функція судин кінцівок – забезпечення адекватного кровотоку при різних фізіологічних умовах, порушення механізмів регуляції веде до збою в роботі артерій.

При дуплексному скануванні функціональні проби є обов’язковим елементом дослідження. У спокої часто не вдається виявити порушення кровообігу, які можуть служити сигналами для прийняття нетложних заходів з порятунку кінцівки. Найпоширеніші функціональні проби виявляють внесок метаболічних, м’язових і ендотеліальних факторів регуляції. Зазвичай пацієнтові пропонують здійснювати протягом деякого часу фізичне навантаження в досліджуваній кінцівки. Після виконання навантаження фіксують показники артеріального кровотоку і порівнюють їх з показниками, виміряними до дослідження. У нормі відбувається зміна показників від 10 до 40%. Також застосовується проба з напругою кінцівки – показники кровотоку також вимірюються до і під час напруги. Існує проба з нітрогліцерином. Іспльзуется властивість нітрогліцерину розслабляти мускулатуру артерій середнього і мелкокого калібру.

Лодижечно-плечовий індекс

Лодижечно-плечовий індекс вимірюють під час дуплексного сканування судин для оцінки стану артеріального кровопостачання ніг. У нормі артеріальний тиск на руках (на плечової артерії) нижче, ніж тиск в артеріях гомілки на 20-30 мм. рт. ст. При захворюваннях, що супроводжуються зниженням артеріального кровопостачання ця різниця зменшується і навіть може виникати ситуація, коли тиск на руках більше, ніж тиск на гомілки. Наприклад при атеросклеротичному ураженні судин ніг або артеріальному тромбозі. Навпаки, занадто велике збільшення артеріального тиску на гомілці в порівнянні з плечем може виникати при збільшенні жорсткості судинної стінки (наприклад при кальцифікації).

Лодижечно – плечовий індекс є співвідношенням систолічного артеріального тиску в артеріях гомілки (зазвичай це задня великогомілкова артерія) до систолическом артеріального тиску плечової артерії. Вимірювання на плечовій артерії виробляють звичайним способом – так як вимірюють артеріальний тиск. Вимірювання ж тиску в задній великогомілкової артерії визначають з використанням дуплексного сканування. Нормальне значення лодижечно – плечового індексу – 0. 9-1. 3. Якщо значення 0. 41-0. 9, то це свідчить про помірне порушення кровопостачання кінцівки. Якщо коефіцієнт нижче, ніж 0. 4 – це говорить про тяжких порушеннях. Лодижечно – плечовий індекс вимірюють двічі: в спокої і після 5 хвилинної фізичного навантаження. Вважається, що зміни лодижечно – плечового індексу сигналізують про високу ймовірність інсульту і інфаркту міокарда.

Оцінка функції ендотелію

Під час дуплексного сканування судин кінцівок можна оцінити функцію ендотелію. Виявлення порушень факторів ендотеліальної регуляції дозволяє судити про патології не тільки одного досліджуваного сегмента але і про функціонування ендотеліальної системи організму в цілому. Останнім часом в медицині все більше уваги приділяють вивченню впливу ендотеліальної системи на багато функцій органзма. В ендотелії судин виробляються дуже потужні чинники-місцеві гормони, що впливають на тонус судин і відповідно на артеріальний тиск.

Нормальне функціонування ендотелію забезпечує адекватну циркуляцію крові по судинах. Атеросклеротичні ураження в першу чергу розвиваються на пошкодженому ендотелії. Загальна вага клітин ендотелію в організмі дорослого становить близько 2 кг. Для порівняння-вага щитовидної залози – близько 30 м Вплив гормонів щитовидної залози на організм людини відомо всім. Не менш значним впливом володіють і речовини, що виробляються ендотелієм.

Сумарно вироблення вазоактивних речовин судинним ендотелієм перевершує за кількістю продукцію всіх залоз внутрішньої секреції. Методика здійснення функціональної проби спроможності ендотеліального фактора регуляції судинної системи проста і не займає багато часу. Виявлені відхилення допоможуть швидко розробити тактику і стратегію лікування порушень на ранніх стадіях, коли можлива корекція патології мінімальними зусиллями. Наприклад оцінка регуляторного потенціалу ендотеліальних клітин здатна правильно підібрати терапію гіпертонічної хвороби, еректильної дисфункції і порушень жирового обміну.

Дуплексне сканування вен ніг і рук

Дуплексне сканування вен ного є в даний час основним діагностичним інструментом для дослідження стану трьох венозних систем ніг: системи глибоких вен, системи поверхневих вен і вен. Дуплексне сканування дозволяє реєструвати напрямок кровотоку венах, наявність і ступінь зниження кровотоку, вимірювати площу звуження судини, діагностувати наявність тромбів і визначати спроможність клапанів вен.

Дуплексне сканування судин шиї і голови

Показання до дуплексному скануванню судин голови та шиї

  • Ознаки порушення мозкового кровообігу
  • Головний біль
  • Шум у вухах
  • порушення координації
  • Зміна поля зору
  • Черепно-мозкова травма
  • перенесений інсульт
  • Підозра на судинні аномалії
  • Остеохондроз шийного відділу хребта

Перевага дуплексного сканування судин шиї та голови є можливість проводити вимірювання в динаміці і використовувати функціональні проби.

Запишіться на прийом

Заповніть дані у формі і менеджер перетелефонує вам найближчим часом.

    *Якщо ви відсилаєте цю форму, ви погоджуєтесь на передачу і обробку ваших особистих даних.