Корешковий синдром – часте ускладнення міжхребцевої грижі, яке супроводжується утиском спинномозкових нервів та інтенсивним больовим синдромом. При низькій ефективності нестероїдних протизапальних препаратів епідуральна блокада швидко усуне біль та усуває гострий запальний процес.
Що таке блокада хребта
Медикаментозною блокадою називається введення лікарських препаратів у сполучнотканинний прошарок між окістям спинномозкового каналу та твердою оболонкою спинного мозку. До складу лікарських сумішей входять анестетики та кортикостероїдні препарати, що припиняють проведення нервових імпульсів та рефлекторні реакції, що супроводжують запальний процес – спазм, набряк, застійні явища. Найчастіше до блокад вдаються при радикулопатії попереково-крижового відділу; залежно від доступу розрізняють три типи блокад:
- сакральні (каудальні) – ін’єкції між крижом та куприком;
- інтраламінарні (транслюбмальні) – голка вводиться під нахилом через зв’язки між хребцями;
- трансфорамінальні (селективні) – препарат упорскується в точці виходу ущемленого нерва.
Найбезпечнішою та найефективнішою вважається трансфорамінальна блокада, яка виконується під візуалізуючим контролем, зводячи до мінімуму ризик лікарської помилки та побічних ефектів. У виконанні кваліфікованого невролога трансфорамінальна епідуральна блокада займає не більше 20-30 хвилин; вплив на спинний та головний мозок виключено.
Показання для блокади при болях у спині
Епідуральна блокада міжхребцевої грижі показана, якщо нестероїдні протизапальні препарати не мають бажаного ефекту, а сильний біль перешкоджає виконанню повсякденних дій, медичних та діагностичних процедур. У деяких випадках епідуральна блокада під час грижі проводиться з діагностичною метою для оцінки ступеня компресії нервових корінців. Крім екструзій, корінцевих синдромів та інших проявів остеохондропатії, до медикаментозних блокад вдаються при широкому спектрі патологічних станів:
- зміщення хребців (спондилолістез);
- травми та новоутворення хребта;
- ураження спинномозкових нервів при епідуриті та перидуриті;
- невралгія герпетичного походження;
- епідуральний фіброз, стеноз хребетного каналу;
- післяопераційні та фантомні болі.
Переваги методу
При правильному виконанні та дотриманні правил асептики та антисептики уколи блокади при грижі хребта вкрай рідко призводять до побічних ефектів та ускладнень. За рахунок точкового впливу трансфорамінальні блокади зменшують медикаментозне навантаження на організм і можуть повторюватися при рецидивах, при цьому процедура переноситься легко – неприємні відчуття зводяться до почуття розпирання та поколювання в нижній частині тіла, закладеності вух.
Як роблять блокаду хребта?
Перед процедурою хворий переодягається в одноразову білизну, медсестра встановлює внутрішньовенний катетер та допомагає прийняти потрібну позу. Медикаментозна блокада в хребет виконується зі спини – у позиції на животі або на боці з підтисненими колінами («становище ембріона»). Лікар розмічає область ін’єкції, потім місце проколу знезаражують та знеболюють, далі під нервовий корінець вводиться епідуральна голка та впорскується контрастна речовина для рентген-контролю положення голки та розподілу ін’єкційного розчину.
Потім під вибраний корінець плавно вводять ін’єкційний розчин анестетика та глюкокортикостероїдів; після закінчення процедури на місце уколу накладають стерильну пов’язку. Епідуральні блокади при грижах виконуються амбулаторно – після процедури хворий повинен лежати смирно ще 30–40 хвилин та ще 2–3 години залишатися під наглядом.
Підготовка до медикаментозної блокади
Якщо вам належить укол блокада при грижі, здайте аналізи крові – клінічний, біохімічний, коагулограму та на цукор; у день процедури утримуйтесь від їжі не менше трьох годин і пийте лише прозорі рідини. При схильності до алергії рекомендується зробити алергопроби, щоб переконатися, що препарати для блокади хребта не спричинять анафілактичної реакції.
Скільки діє блокада хребта
Правильно виконана блокада грижі приносить полегшення через 2–3 хвилини; Знеболюючий ефект після уколу триває кілька годин, терапевтичний ефект зберігається протягом тижнів та місяців. У складі стандартного курсу епідуральна блокада хребта повторюється тричі з інтервалом 1-2 тижні; у разі рецидиву допускається 3–4 курси на рік.
Види медикаментозних блокад
Залежно від локалізації ущемленого корінця блокада при грижі диска може виконуватися в будь-якому відділі – цервікальному, грудному, попереково-крижовому, куприковому. Медична блокада хребта – не єдиний спосіб позбавлення болю в спині; також практикується обколювання фасеткових і крижово-клубових суглобів і паравертебральні блокади в шкіру, м’язи та спинномозкові нерви, що перешкоджають розвитку хронічного больового синдрому.
Протипоказання до проведення
Для запобігання занесенню інфекції блокади при грижах хребта не проводять при гострих інфекційних захворюваннях та гнійничкових висипаннях шкіри. Блокаду доведеться відкласти при вагітності та годуванні груддю; процедура також протипоказана при деяких хронічних захворюваннях та патологічних станах:
- брадикардія, гіпотонія та синусні аритмії;
- міастенія та м’язові атрофії;
- порушення згортання крові;
- підвищений тонус судин;
- підвищена судомна готовність;
- непереносимість лікарських препаратів;
- важка ниркова та печінкова недостатність.
Можливі ускладнення
При порушенні техніки виконання епідуральні блокади при грижі хребта ускладнюються різким зниженням тиску, кровотечами, гематомами та інфекцією спинномозкових оболонок. Невдала блокада хребта може пошкодити тверду оболонку та нерви, спричинивши головний біль, розлади травлення, парестезії та парези областей нижче місця уколу.
Вартість блокади хребта при грижі у Києві, Вінниці, Сумах
Якщо вам показано блокаду для хребта, звертайтеся до філій центру «Нейромед» у Києві, Вінниці та Сумах – гарантуємо миттєвий результат за лояльну ціну! Пропонуємо зробити блокаду хребта у досвідченого фахівця швидко, акуратно та недорого, запишіться на процедуру на зручний час та повертайтеся додому без болю!
Запишіться на прийом
Заповніть дані у формі і менеджер перетелефонує вам найближчим часом.
*Якщо ви відсилаєте цю форму, ви погоджуєтесь на передачу і обробку ваших особистих даних.