Skip to content
Вінниця: +38 (073) 293-18-81
Тернопіль: +38 (073) 293-18-81

Головний біль – одна з найчастіших скарг, з якими звертаються до терапевта, невролога або вертебролога, і одна з десяти топових причин непрацездатності. Лікарі називають цей симптом цефалгією та вважають, що її діагностика досить складна. Це пов’язано з тим, що існує безліч причин та видів цього хворобливого стану. Так, у 2013 році експерти прийняли нову редакцію МКГБ-3 бета (міжнародної класифікації головного болю), згідно з якою головні болі поділяють на первинні та вторинні.

Класифікація головного болю

Діагноз первинної цефалгії встановлюють, якщо її симптоми не пов’язані з іншими захворюваннями та станами організму, а також якщо не вдається встановити органічну причину головного болю. Це доброякісна форма хвороби, яка діагностується у більшості пацієнтів. До цієї групи входять головний біль напруги, мігрень та кластерні головні болі.

Вторинні або симптоматичні болі можуть бути наслідком

  • пошкоджень головного мозку та інших структур (нервів, судин), розташованих у ділянці голови та шиї,
  • системних захворювань;
  • прийому певних медикаментів.

Також до цієї групи відносять головний біль інфекційного, судинного походження.

Окрему групу складають головні та лицьові болі, а також невропатії.

Причини та симптоми найбільш поширених видів головного болю

Первинні головний біль

Серед первинного головного болю найчастіше зустрічається головний біль напруги. З нею в тій чи іншій формі стикалася більшість людей (до 85% населення). Приблизно кожен другий пацієнт потребував пр цьому кваліфікованої медичної допомоги. Така поширеність цефалгії призвела до того, що виникла нова лікарська спеціальність – фахівець із головного болю або цефалголог.

Появі цього виду головного болю можуть сприяти хронічний стрес, недостатній нічний сон, психологічна та м’язова напруга, яку не вдається зняти. Такий біль може виникати і в тому випадку, коли людина змушена довго перебувати в одній і тій самій позі, часто незручній. Він може самостійно проходити, якщо вдається відволіктися і розслабитися, та повертатися під час відновлення нервово-психічної напруги. Погіршити стан може надто частий прийом знеболювальних (більше 2 разів на тиждень або 8 днів на місяць).

Діагноз головний біль напруги встановлюється за клінічними проявами, оскільки специфічної діагностики цього виду болю немає. Частіше такий біль виникає у скронях, із залученням чола, потиличної зони, зазвичай з обох боків. Може поширюватись по всій голові. Тривалість нападів головного болю становить від 30 хвилин до кількох днів.

За інтенсивністю головний біль напруги зазвичай помірна або слабка. Характер болю стискаючий, на кшталт «каски» чи «обруча». Зрідка може супроводжуватися додатковими симптомами, такими як легка нудота або світлочутливість.

При обстеженні у невролога часто виявляється підвищена тривожність чи ознаки депресії, напруга і болючість м’язів шиї та потилиці.

Мігренозний головний біль

На мігрень страждають кожна шоста жінка та кожен двадцятий чоловік працездатного віку. Міжнародні експерти розробили критерії, які допомагають з великою точністю встановити діагноз цієї форми головного болю. У 60-70% мігрень має спадковий характер.

Розрізняють мігрень з аурою та без (приблизно 80% випадків).

Характеристика мігренозного головного болю без аури: однобічний біль, що пульсує, середньої або високої інтенсивності, може різко посилюватися при активних рухах, у тому числі при ходьбі. Можлива поява нудоти, блювання, підвищеної чутливості до світла та звуків. Це первинний головний біль, оскільки зв’язку із іншими захворюваннями зазвичай немає.

Аура є комплексом проявів, які передують і супроводжують мігрень. Це можуть бути:

  • зорові симптоми, які завжди однакові та відповідають стороні головного болю: крапки, лінії, туман перед очима, мерехтливе світло,
  • тактильні симптоми: оніміння, поколювання,
  • порушення мови.

Провокуючими факторами мігрені можуть бути різні фактори:

  • психологічні: стрес, образа, тривога,
  • соціальні: перевтома, перевантаження, порушення режиму сну та безсоння,
  • фізичні: яскраве світло, гормональні коливання, зміни погоди та температури,
  • харчові: голод, алкоголь, певні види продуктів (шоколад, сир, томати та інші).

Кожен пацієнт може мати свій набір факторів. Знаючи їх, можна контролювати та попереджати напади. Для цього потрібно аналізувати кожен епізод головного болю і за можливості уникати надалі того, що може спричинити біль.

Кластерний головний біль

Кластерний або пучковий головний біль відноситься до однієї з найпоширеніших форм головного болю. Це досить важкий вид головного та лицьового болю, який поєднує ознаки однобічного приступоподібного головного болю та невралгії (болі, пов’язаної з ураженням нервів).

Свою назву кластерний біль отримав через наявність певного періоду часу (кластера, пучка), протягом якого один за одним слідують повторні больові атаки. Потім він змінюється на ремісію, коли напади не турбують.

Ще можна зустріти такі визначення, як пучкова мігрень, будильниковий головний біль, гістамінний головний біль. Вважається, що страждають на неї переважно молоді чоловіки від 20-30 до 60 років.

Характерною особливістю кластерного головного болю є час виникнення, а саме з 2 до 6 ранку, через 1-1,5 години після засипання. Нерідко пацієнти прокидаються і не можуть заснути, доки не впораються з болем. Це свідчить про його зв’язок із швидкої фазою сну. Можливо, пусковим фактором є апное (зупинка) дихання уві сні та зниження насичення крові киснем. Супроводжуватися такі болі можуть сльозотечею та почервонінням очей, закладеністю носа та/або вуха, набряклістю повік, пітливістю та почервонінням чола та обличчя.

Додатково його характеризують як пекучий, розпираючий, гострий. Може частково полегшуватись при фізичній активності.

Існує також сезонна періодичність залежно від довжини світлового дня, що дозволило застосовувати для лікування цього виду головного болю мелатонін. Загострення може тривати від 2 до 6 тижнів, а ремісія – від місяця за кілька лет.

Провокувати напади можуть прийом алкоголю, гістаміну, нітрогліцерину, вдихання сигаретного диму та різкі запахи.

Вторинний головний біль

З вторинних цефалгій найпоширенішим вважається головний біль при остеохондрозі.

При поєднанні головного болю в потилиці з больовими відчуттями в шиї говорять про цервікокраніалгію. Цей вид досить поширений серед пацієнтів із хронічним головним болем та становить від 15 до 20%.

Дослідження підтвердили зв’язок такого виду болю з остеохондрозом у шийному відділі хребта та стисканням корінців нервів, що виходять із міжхребцевих отворів. У міжнародній класифікації хвороб цей стан отримав назву цервікогенного головного болю. Також до нього відносять і головні болі, пов’язані з травмою шиї, у тому числі хлистової.

Діагноз ставлять за такими критеріями:

  • Біль починається з шиї та поширюється на голову та/або обличчя, при цьому доведено її зв’язок з патологією шийної області, а хворобливі відчуття зникають після діагностичної знеболювальної блокади (медикаментозного вимикання нервів та інших структур).
  • Головний біль повністю припиняється протягом 3 місяців після успішного лікування порушень або ушкоджень, що спричинили больовий синдром.

Харктеристика цервікогенного головного болю: частіше однобічна, помірна або сильна, може тривати від 1 години до 1 тижня, непульсуюча, поширюється від потилиці, посилюється при рухах у шиї та тиску на шийні хребці, може спостерігатися запаморочення.

Діагностика причин головного болю

Для діагностики первинного та вторинного головного болю обов’язково проводиться огляд, вивчення історії хвороби і так зване «фармакологічне» інтерв’ю, яке допомагає з’ясувати чим, як і скільки вже лікували головний біль. Друга частина клінічного обстеження – це неврологічний огляд для виявлення специфічних симптомів, що можуть вказати на походження головного болю.

Зазвичай при первинному та медикаментозному головному болю під час огляду будь-які патологічні зміни не виявляються. Основне завдання лікаря – визначити симптоми, що насторожують та можуть стати причиною для подальшого ретельного обстеження і навіть госпіталізації.

До таких «сигналів небезпеки» відносяться:

  • раптовий інтенсивний «вибухоподібний» головний біль – можливий крововилив у мозок,
  • атипова аура, яка триває понад 2 години або супроводжується порушеннями рухової активності – характерна для інсульту або транзиторної ішемічної атаки (порушення мозкового кровообігу),
  • аура без мігрені та іншого виду головного болю – є ризик розвитку інсульту,
  • головний біль, що вперше виникла у підлітка – можна запідозрити внутрішньочерепну пухлину, це стосується і пацієнтів старших за 50 років,
  • головний біль, що безперервно посилюється протягом тривалого часу (декілька тижнів або місяців) – також може бути свідоцтвом наявності об’ємного утворення в порожнині черепа,
  • нова хвиля головного болю у пацієнтів з інфекціями, онкозахворюваннями тощо – може говорити про ускладнення,
  • раптовий головний біль незвичайного характеру,
  • зміни свідомості – сплутаність, втрата пам’яті, інші психічні порушення,
  • ознаки артеріальної гіпертензії;
  • біль, що вперше з’явився під час вагітності або в післяпологовому періоді,
  • поява специфічних неврологічних симптомів або ознак системного захворювання (підвищення температури тіла, біль у м’язах, суглобах).

При виявленні таких симптомів лікар призначає додаткові лабораторні аналізи та інструментальні дослідження, такі як електроенцефалографія, рентгенологічне дослідження черепа, ультразвукове дослідження судин головного мозку, консультації суміжних фахівців (невролога, офтальмолога, ЛОР-лікаря, ендокринолога та інших). МРТ та КТ також можуть виявити зміни, які допоможуть встановити точний діагноз.

Приводом для поглибленого обстеження є: вторинні головні болі, скарги, не типові для головного болю.

Методи лікування головного болю

Лікування цефалгії проводиться відповідно до рекомендацій Європейської федерації неврологічних обществ.

Пацієнтам з епізодичним головним болем напруги (1-2 напади на тиждень) та мігренню (1-2 напади на тиждень) призначають анальгетики та неспецифічні протизапальні засоби. Вони діють досить ефективно та безпечно.

Лікування щоденного головного болю – це більш складне завдання. Для його вирішення необхідно застосувати комплексний підхід, особливо якщо головний біль пов’язаний з тривожністю, хронічним стресом та недосипанням. У цьому випадку медикаментозне лікування може включати:

  • антидепресанти,
  • міорелаксанти,
  • транквілізатори,
  • антиконвульсанти та інші лікарські засоби, залежно від індивідуальних причин та чутливості до терапії.

Можливе курсове лікування, яке також передбачає використання нелікарських методів, таких як психотерапія, фізіотерапія, масаж, рефлексотерапія, мануальна терапія, засвоєння технік релаксації, лікувальної фізкультури тощо.

Що робити, якщо болить голова?

При епізодичному або нечастому головному болю зазвичай достатньо одноразового прийому препарату з групи НПЗЗ, який можна доповнити масажем голови, застосуванням розслаблюючої техніки або мануальної терапії.

При частіших нападах може призначатись профілактичний курс лікування у поєднанні з немедикаментозними методами.

Якщо є певна закономірність у виникненні головного болю, то можлива профілактика за допомогою методів рефлексотерапії.

Тільки комплексний підхід до діагностики та лікування головного болю допомагає знизити його частоту, інтенсивність та нормалізувати якість життя.

Коли слід звертатися до лікаря

До лікаря варто звернутися, якщо головний біль з’являється регулярно, не проходить після прийому знеболювальних засобів, змінився його характер або інтенсивність. Якщо до нього додалися нові симптоми, особливо з групи «небезпечних сигналів», таких як сплутаність свідомості, атипова аура, вибухоподібний або раптовий біль, це також привід для відвідування фахового спеціаліста.

Важливо проконсультуватися з лікарем після травми голови, хребта, тому що будь-які зміни або пошкодження в цій зоні можуть стати причиною головного болю.

Дитину або підлітка після травми теж має оглянути лікар.

Хто лікує головний біль у Києві

При частих головних болях можна звернутися до центру Нейромед до лікаря-невролога. Він проведе первинне обстеження та призначить всі необхідні діагностичні процедури для того, щоб встановити причину та вид головного болю.

Якщо головний біль пов’язаний з остеохондрозом або травмою хребта, його лікуванням може займатися лікар-вертебролог.

Після докладної діагностики лікар може призначити лікування, що включає медикаментозні і немедикаментозні методи, наприклад, рефлексотерапію та масаж. У центрах Нейромед є такі фахівці. До них можна записатися за телефоном нашого call-центру або через сайт.

Профілактика головного болю

Профілактика головного болю полягає в тому, щоб максимально усунути або зменшити дію тих факторів, що можуть його спричинити. Важливо налагодити режим дня, сон, намагатися збалансувати роботу та відпочинок, за можливості уникати стресів. Для тих хто страждає на мігрень, можливо доведеться виключити з харчування продукти, які можуть сприяти розвитку нападу (сир, шоколад, кава тощо).

При головних болях, пов’язаних із хворобами хребта, важливо виконувати вправи лікувальної фізкультури, які розроблені спеціально для таких випадків фахівцями ЛФК та лікарями-реабілітологами.

Переваги лікування у нашому центрі

У центрах Нейромед розроблено цілий комплекс послуг для пацієнтів із головним болем – від ретельної діагностики, включаючи МРТ та УЗД судин, до лікування та реабілітації за допомогою сучасних методик.

У Києві ви можете вибрати філію на Лівому або Правому березі, а також дату та час прийому. У Вінниці відкрито вже 5 філій.

Центри Нейромед – це потужні технології діагностики у руках досвідчених спеціалістів. Це дозволяє встановити точний діагноз навіть у складних випадках. Кожен співробітник – від адміністратора до головного лікаря, піклується про пацієнтів та намагається вирішити його проблему.

Де можна записатися на лікування головного болю

Записатися на прийом до обраного фахівця можна будь-яким зручним способом:

  • за телефонами контакт-центру: +38 (068) 293-18-81
  • через форму запису на сайті
  • через чат з адміністратором

Якщо ви не знаєте, який вид діагностики необхідний, вам завжди підкажуть і направлять до потрібного фахівця.

Головний біль знайомий практично кожному, але ігнорувати його не варто. Краще розібратися у причинах та впоратися з ними. Запишіться на консультацію у Нейромед, наші фахівці готові допомогти.