Гіпофіз – це невелика залоза вагою близько 0,5 г, розташована в області турецького сідла, яка координує функції ендокринних органів та регулює гормональний фон організму. При вивченні структури та функціонування гіпофіза найдостовірніші дані отримують методом магнітно-резонансної томографії (МРТ) – точність діагностики досягає 95%.
Як проходить МРТ гіпофіза
В основі МРТ-діагностики лежить явище ядерно-магнітного резонансу. Розвиток патології супроводжується зміною протонної щільності тканин, тому здорові та пошкоджені ділянки гіпофіза візуалізуються по-різному.
У більшості випадків МРТ гіпофізу проходить безболісно; пацієнт не піддається опроміненню та не відчуває неприємних відчуттів; у зоні обстеження може відчуватися тепло. Людину укладають на висувний стіл, зафіксувавши голову, після чого стіл заїжджає всередину томографа, для отримання максимально чітких знімків потрібно лежати нерухомо.
Швидкодійне обладнання МРТ-центру «Нейромед» позбавить вас дискомфорту через вимушену пози; високоінформативні знімки будуть готові у мінімальні терміни. Без застосування контрастних речовин гіпофіз на МРТ сканується за 15-25 хвилин, контрастне сканування триває до 45 хвилин; при цьому згладжуються можливі незручності:
- низький рівень шуму зменшує тривожність;
- кільцевий блок томографа добре вентилюється та освітлюється;
- постійний радіозв’язок з оператором;
- можливість перервати процедуру при відчутті дискомфорту;
- у кабінеті МРТ можуть перебувати люди, які супроводжують пацієнта.
МРТ гіпофізу вартість у Києві
Вартість МРТ гіпофіза у відділеннях «Нейромед» у Києві та Вінниці на томографі Siemens Sempra (1,5 Т) та Philips Achieva (3,0 Т) ви можете дізнатися на сторінці нашого сайту або за телефоном. Не потрібно стояти в чергах та доплачувати за терміновість – запишіться на МРТ на зручний час, дізнайтесь діагноз у день звернення та приступайте до лікування!

Показання до МРТ гіпофізу
МРТ дослідження гіпофіза зазвичай призначають при діагностиці патологій обміну речовин, пухлин зони турецького сідла та вроджених аномалій мозку. Як правило, на томографію направляють за зміни рівня гормонів в аналізі крові; підвищені або знижені показники соматотропіну, АКТГ, пролактину, ФСГ, лютеїну та тиреотропного гормону дають підстави підозрювати захворювання гіпофіза. Постарайтеся записатися на МРТ гіпофіза якнайшвидше, якщо помітите у себе симптоми ендокринного розладу та порушення функцій ЦНС:
- часті головні болі та судомні напади;
- погіршення пам’яті та концентрації уваги;
- вегетативні розлади – серцебиття, пітливість, задишка, стрибки артеріального тиску;
- аномалії зростання у дітей – карликовість або гігантизм;
- акромегалія – зміни лицьового скелета та збільшення кінцівок у дорослих;
- різке збільшення маси тіла;
- раптове погіршення зору, випадання оглядових полів;
- підвищений внутрішньоочний тиск;
- утруднений рух очей;
- порушення менструального циклу та лактації у жінок;
- еректильна дисфункція та гінекомастія у чоловіків;
- жіноча та чоловіча безплідність.
МРТ гіпофіза входить до стандартного плану диференціальної діагностики аденом, кіст та аденокарцином гіпофіза, синдрому Іценка-Кушинга, нецукрового діабету, краніофарингоми, затримки росту та статевого дозрівання у дітей. Крім того, МРТ гіпофіза призначається жінкам під час підготовки до вагітності та ЕКЗ для уточнення причин гормонального збою.
Підготовка до МРТ гіпофізу
Спеціальна підготовка до МРТ гіпофізу без контрастних речовин не потрібна, але якщо ви відчуваєте страх перед замкнутим простором, не завадить прийняти заспокійливе перед процедурою. Внесення виробів із металу в магнітне поле створює перешкоди в роботі апарату, тому наші пацієнти залишають металеві прикраси, кредитні картки та інші аксесуари в індивідуальному роздягальні. Якщо МРТ проводиться не вперше, візьміть із собою скани попередніх обстежень, щоб лікар міг оцінити динаміку процесу та за необхідності скоригувати курс лікування.
Протипоказання для МРТ гіпофізу
МРТ – один із найбезпечніших методів візуалізації, який практично не має протипоказань, а з нападами клаустрофобії можна впоратися за допомогою заспокійливих. У крайньому випадку хворого занурюють у медикаментозний сон або вдаються до седації; препарати підбирають індивідуально за підсумками обстеження та консультації анестезіолога.
МРТ з контрастом протипоказано при нирковій недостатності, у період вагітності та грудного вигодовування, при непереносимості контрастних речовин. Проведення МРТ дітям допускається за умови, що малюка вдасться зафіксувати; обстеження дитини старше 5 років зазвичай не викликає труднощів.
Також магнітно-резонансна томографія гіпофіза не проводиться у перший триместр вагітності, при тяжкій серцевій недостатності та за наявності металевих імплантів, які можуть зміститися або перегрітися під дією магнітного поля; виняток становлять титанові стрижні та пластини, нечутливі до електромагнітних хвиль. Якщо у вас є об’ємні тату, уточніть склад фарб: пігменти, що містять метал, при внесенні в сильне магнітне поле можуть викликати опіки.
Що показує МРТ гіпофізу
Навіть така невелика залоза, як гіпофіз на МРТ візуалізується чітко; на високочастотних томографах нового покоління можна переглядати зрізи завтовшки 1 мм. На тонких зрізах виявляються дрібні зміни у тканинах, включаючи новоутворення, фібрози, крововиливи та ішемічні вогнища.
Також МРТ дозволяє оцінити функціональний стан нервів та судин, виявити порушення гемодинаміки, спазми та аномалії судинних стінок. При МРТ-скануванні виключається накладання кісток та поява тіней, що підвищує точність діагностики; на сьогодні це єдиний достовірний метод виявлення кіст та мікроаденом розміром до 2 мм.
МРТ гіпофізу з контрастом
При підозрі на пухлину призначають МРТ гіпофіза з контрастним посиленням: перед скануванням у вену вводяться препарати парамагнітного рідкоземельного металу гадолінію. За рахунок рясного кровопостачання пухлинні тканини активно поглинають гадоліній і чітко проглядаються на томограмах, що дозволяє точно визначити розмір, локалізацію та межі новоутворень.
Вірогідність алергії на сполуки гадолінію становить не більше 0,1%; можлива поява металевого присмаку в роті; якщо ви боїтеся алергічного нападу, можемо надати матеріал для проведення алергологічного тесту. Перед проведенням МРТ гіпофіза з контрастом підготовка мінімальна: для запобігання нудоті та блювоти їжу припиняють за 5 годин до обстеження, вживання напоїв – за 3 години.
Розшифрування результатів МРТ гіпофізу
У центрі «Нейромед» можна зробити МРТ гіпофіза з розшифровкою результатів протягом години; скани з описом видаються цифровому носії. Запрошуємо пройти обстеження в оперативні терміни та отримати консультацію спеціаліста у наших філіях у Києві та Вінниці, Україна; запис ведеться через сайт і телефоном.
Запишитесь на прием
Заполните данные в форме и менеджер перезвонит вам в ближайшее время.
* Если вы отправляете эту форму, вы соглашаетесь на передачу и обработку ваших личных данных.