Трактографія – новаторський метод діагностичної візуалізації, заснований на дифузно-зваженому скануванні провідних шляхів головного мозку. Обстеження проводиться спільно з МРТ на високочастотних апаратах останнього покоління та займає не більше 5–7 хвилин понад стандартну тривалість сканування.
Особливості діагностики
Обмін речовин у нервовій тканині супроводжується дифузією молекул води вздовж нервового волокна. Під час МР-сканування трактографії головного мозку, апарат виявляє структурні зміни та деформації нервових волокон щодо зміни напрямку та швидкості дифузії.
Вартість трактографії головного мозку
МРТ-центри «Нейромед» пропонують пройти трактографію у Києві та Вінниці (Україна) на потужному інноваційному томографі Philips Achieva (3,0 Т). Швидко, без черг та у комфортній обстановці. Розшифрування можна отримати вже через 48 годин після дослідження. Вартість обстеження ви можете дізнатися на сторінці нашого сайту або за телефоном.

Як проводиться трактографія?
За відчуттями МРТ трактографія головного мозку не відрізняється від стандартного МРТ: людині надягають на голову шолом-котушку і поміщають у тунель із кільцевим магнітом; щоб знімки вийшли чіткими та інформативними, при скануванні потрібно лежати нерухомо. З проявами клаустрофобії зазвичай вдається впоратися за допомогою заспокійливих.
Показання до трактографії головного мозку
Перед підготовкою до нейрохірургічної операції лікар, напевно, порекомендує вам записатися на трактографію головного мозку, щоб уточнити хід провідних шляхів та ступінь їх залучення до патологічного процесу. Необхідність в обстеженні також виникає, якщо у пацієнта спостерігаються симптоми порушення мозкового кровопостачання та демієлінізації нервових волокон:
- часті головні болі та запаморочення;
- порушення м’язового тонусу та напади судом;
- погіршення зору, звуження полів огляду, двоїння в очах;
- порушення чутливості, парези та паралічі;
- розлади координації рухів, тремор, хитка хода;
- розлади функцій тазових органів;
- когнітивні та психоемоційні розлади.
Екстрена трактографія проводиться при підозрі на ішемічний інсульт та при тяжких черепно-мозкових травмах зі зміщенням нервових трактів. Зрідка обстеження призначається контролю неврологічних ускладнень при хронічних інфекціях; зокрема, ураження білої речовини відзначається при туберкульозі та ВІЛ-інфекції.
Протипоказання для трактографії
Трактографія головного мозку не проводиться за наявності в тілі феромагнітних імплантів, у перший триместр вагітності та при тяжкій серцевій недостатності. Надмірна маса тіла ускладнює обстеження пацієнтів вагою понад 120 кг на стандартних томографах через обмежений простір тунелю.
Підготовка до трактографії
Процедура не потребує особливої підготовки; єдина вимога – не вносити в апаратну металеві предмети та електронні пристрої. Для запобігання небажаним вегетативним реакціям напередодні обстеження слід уникати стресів, утримуватися від куріння та збуджуючих напоїв.
Коли призначається трактографія?
Найчастіше МРТ трактографія головного мозку призначається при підготовці до операції з видалення пухлин та кіст, коли потрібно витончити природу та межі поширення новоутворення. При підозрі на гостре порушення мозкового кровообігу, трактографія дозволяє відрізнити ранній інфаркт мозку від транзиторної ішемії, а якісна візуалізація змін нервових трактів підвищує точність діагностики захворювань, що характеризуються пошкодженням білої речовини:
- абсцеси та емпієми мозку;
- епілепсія та епілептоподібні стани;
- розсіяний склероз та розсіяний енцефаломієліт;
- гіпертонічна або алкогольна енцефалопатія;
- вроджені порушення мієлінізації (хвороба Краббе, туберозний склероз та ін.);
- дитячий церебральний параліч;
- нейродегенеративні захворювання – хвороба Альцгеймера, синдром Паркінсона тощо
Результати та ефект
Висока чутливість методу сприяє ранньому виявленню захворювань, адекватному підбору лікування та запобіганню інвалідизації неврологічних хворих. Трактографія перед видаленням пухлини мінімізує ризик рецидиву та прояви неврологічного дефіциту; трактографія в динаміці спрощує контроль ефективності лікування нейродегенеративних та демієлінізуючих патологій.
Запишіться на прийом
Заповніть дані у формі і менеджер перетелефонує вам найближчим часом.
*Якщо ви відсилаєте цю форму, ви погоджуєтесь на передачу і обробку ваших особистих даних.